a zeneiskola és a szórvénykollégium márciusa
A Kemény Zsigmond Elméleti Líceum alsósai március elején eltemették a telet az iskola udvarán, az élő zeneszót a mi zeneiskolánk növendékei szolgáltatták. Énekelve vonultak fel az osztályok a szalmabábuhoz. Körbeállták, András bácsi meggyújtotta, majd táncra perdült mindenki.
A Téka Szórványkollégiumban március 15-én rövid műsorral tisztelegtünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emléke előtt. A műsor összeállítását és lebonyolítását rám bízták. Már februárban összeállítottam a verseket, prózát, népdalt és a megzenésített Nemzeti Dalt tartalmazó előadást. Igyekeztem minél több bentlakót bevonni, főleg olyanokat, akik a karácsonyi Betlehemes Árnyjátékban nem vettek részt.
Így minden szereplőnek egy-egy vers részletet kellett csak megtanulnia, vagy egy népdalt énekelnie. A műsor előtt rövid történelem órát tartottam bevezetésként, hogy a gyerekek térben és időben jobban eltudják helyezni nemzetünk egyik legfontosabb eseményét.
Március végén a Kallós Zoltán Alapítvány és a Kolozsvári Kallós Zoltán Népzene Iskola szervezésében immáron 9. alkalommal került megrendezésre az Ifjú énekesek és zenészek seregszemléje. A három napos rendezvény során bemutatkozhattak a legügyesebbek, akik egész Erdélyből és Moldvából is érkeztek.
A rendezvény célja a fiatal zenészek feltérképezése és az erdélyi népzeneoktatás népszerűsítése. A fiatal zenészek lehetőséget kapnak bemutatkozni, egymást megismerni, közösen muzsikálni, valamint olyan szakmai tanácsokkal gazdagodni, melyek elősegítik további munkájukat.
A résztvevők szakmai előadásokon vehetnek részt, kerekasztal megbeszéléseken mondhatják el véleményüket az erdélyi táncházmozgalomról és erdélyi népzene oktatásról. Valamint előkészített produkciójukat egy öt tagú zsűri előtt adhatják elő, melyet a szakemberek ott azonnal értékelnek.
Az első este a válaszúti kultúrház csordultig megtelt kíváncsi nézőkkel, hogy megnézzék a Bekecs Néptáncszínház "Táncolva öröklődik" című csodálatos folklórműsorát. Majd táncház következett. A gyermekek meghallgatására szombaton került sor. A Téka Alapítványtól két zenekari felállással is neveztünk a szemlére.
Egész hónapban készültünk, nem csak a pénteki órákon, hanem minden nap az iskolában is egy-egy órát szántunk a gyakorlásra, ami meghozta gyümölcsét. Nagyon jó értékelést kaptunk. Szerencsére az egész rendezvény kimondottan nem versenyszerű.
A cél, hogy a gyerekek találkozhassanak hasonló hagyományőrző kortársaikkal és bátorságot kapjanak a folytatáshoz, ugyanis sokuknak ez volt az első fellépése. A találkozó vasárnap Kolozsváron, a Házsongárdi temetőben ért véget, ahol közös énekszóval és gyertyagyújtással tettük tiszteletünket Kallós Zoltán sírjánál.
Mindeközben a TÉ-KAMARA társulattal tovább folytattuk próbáinkat. Egyre több kelléket sikerült beszereznem, illetve legyártanom. A kézzel készíthető táblák, feliratok kifestésében a diákok önként, nagyon sokat segítettek. Végre sikerült kitűzni az előadások időpontjait. Így végre lett egy határidő, amivel teljesítményre tudom sarkallni őket.
Mentoromnak köszönhetően nemcsak a magyar iskolában mutatjuk majd be kétszer, hanem a városi kultúrházban is, hogy a helyi magyar közösség felnőtt tagjai is láthassák majd. Izgatottan várjuk az előadásokat!