Jelenlegi hely

V. Beregrákosi Szüreti Mulatság

Beregrákos lakossága összefogott és idén ismét megrendezték a Szüreti Mulatságot

/ Fogarasi Gyula /
fogarasi.gyula képe
„Állítom, hogy a néprajz a jövő tudománya, hiszen megvannak azok a tapasztalok, amelyekkel a mai depressziós, atomizált és elkeseredett társadalmat megváltoztathatnánk.” Andrásfalvy Bertalan
SzamárfülMéta - hazafutás előtti pillanat 1Táncház 2Ez ám a jó móka

Beregrákos lakossága összefogott és idén ismét megrendezték a Szüreti Mulatságot. Jöttek a szekeresek, a tanári kar, Doktor Tímeával és Molnár Bélával az élen. Segítette a programot Páll László tiszteletes és jelentkeztek a fiatal zenésztanoncok. Számunkra az ilyen alkalmak adnak reményt, amikor együtt - magyar módra múlatjuk az időt.

„A zene, ha idegen, elidegenít” - figyelmeztetett Kodály Zoltán. Megszívleltük szavait, így az „Érik a szőlő”, az „Akkor szép az erdő, mikor zöld”, a „Piros kancsó, piros bor” népdalokat énekelve vigadtunk.

A bálnak régre visszanyúló múltja van a faluban, bár sajnos a hagyomány egy időre megszakadt. Öt évvel ezelőtt, a szintén Petőfi ösztöndíjas Simoncsics Nóra közreműködésével indult újra a Szüreti Mulatság.

Idén, október 12-én felpezsdült az élet Beregrákoson. Reggel összegyűlt a falu apraja-nagyja. Feldíszített szekerekkel jártuk keresztül-kasul az utcákat. A gyermekek sűrű integetések közepette zengték a magyar népdalokat. A dalolás mellé idén Molnár Sándor és Páll Márton adta a muzsikát. Két helyen megálltunk, ahol finomságokkal kínálták a gyerkőcöket.
Ezt követően a református parókián gyűltünk össze. Ahogy egész Kárpátalján, úgy Rákoson is erős a cserkész közösség. Kozma Miranda, Molnár Richárd és Tar Viktor vezetésével cserkész programokkal töltöttük az ebéd előtti másfél órát.

A finom gulyás és a puffancs (fánk) elfogyasztása után méta következett, amiben a Beregrákosi Általános Iskola tanulói messze földön híresek. A játék után egy rövid baranta bemutatót tartottunk a parókián. A két hónapja alakult baranta csapat tagjai szélsebesen forgatták a botokat. A közönség ámulva nézte, hogy ilyen rövid idő alatt mennyit fejlődtek. Ezután frissen préselt musttal enyhítettük szomjunkat. A mulatságot táncházzal zártuk.

Nagy öröm volt látni ennyi önfeledten játszó és éneklő fiatalt. Remélem az idei szüreti mulatságot még sok száz követi és magyar népdaltól lesz hangos Kárpátalja. Ehhez vissza kell térnünk gyökereinkhez. Egy-egy népdalban, népmesében ugyanis életre szóló tanulságok vannak. A barantában gyakorolt népi játékok, különböző mozgások és a néptánc segítik az egyén egészséges fejlődését, a társas kapcsolatok helyes irányba való terelését. A magyar kultúra minél szerteágazóbb területeken való elmélyítése segít átvészelni a nehéz időket.