Jelenlegi hely

XXVII. Mezőségi Fesztitvál

Szamosújváron idén rendezték meg a XXVII. Mezőségi Népzene és Néptáncfesztivált, október 18-20 között.

/ Mészáros Vince /
meszaros.vince képe
A Téka és a Kallós alapítványnál is központi jelentőséggel bír az utánpótlás nevelés. Vallják ők is, hogy a hagyományőrzés nem a hamu imádata, hanem a tűz, a láng továbbadása.
esti bál

Napközben az iskola területén Hangszersimogatóval és Játszóházzal találkozhattak a kisgyermekek. "Jól van apjuk!" című interaktív mesejátékkal mutatkozott be a Magyarországról érkezett Tarsoly Népszínház.

Volt két könyvbemutató is. Megismerhettük Farkas Zoltán: Hideg Anna Meséi című könyvét, Anna néni jelenlétében, valamint az olvasni még nem tudó kicsiknek készült, Csiriplő Madárka című színes képekkel illusztrált népdaloskönyvet, mely a Kallós Zoltán Alapítvány gondozásában jelent meg.

Este felé a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum tornaterme megtelt népviseletbe öltözött hagyományőrző csoportokkal, zenészekkel és táncos lábú érdeklődőkkel. Az esti koncertek során Mezőségről és Székely-Mezőségről érkezett magyar és román, idős adatközlők és fiatal táncosok mutatkoztak be.

A Csabaújfaluból, Bálványoscsabáról, Kötke, Buza, Melegföldvár, Ormány, Szopor, Palatka, Szovát, Mezőbergenye, Mezőpanit és Mezőmadarasról látott és hallott műsorból is kiderült, hogy mennyire erős a zene és tánc iránti szeretet az ott élők lelkében is. Táncaik után két éjszakán át zengett az épület a táncházi muzsikától, a mulatók zsivajától. 

A szervező Téka Alapítvány küldetése az 1993-as alapítás óta nem csak e régió - a Mezőség - népzenei, néptáncbeli és kézműves hagyományainak tovább adása-éltetése. 2006-ban elindították a "Magyariskola Mezőségen" programot is. Ennek köszönhetően a Téka Szórvány Kollégium bentlakásában élve azok a gyermekek is tanulhatnak magyarul, akiknek a falujában nincs már magyar iskola.