Jelenlegi hely

Lant és Biblia

Tompa Mihály születésének bicentenáriumára emlékeztünk Rimaszombatban

/ Rákos Ágota /
rakos.agota képe

Tompa Mihály születésének kétszázadik évfordulóján került sor szobrának régi/új helyén való ünnepélyes felavatására.

Tompa Mihály Rimaszombat szülötte, hanvai református lelkész, a népi költészet kiemelkedő alakja. Kora irodalmárjainak jeles képviselőivel, Petőfi Sándorral és Arany Jánossal szoros barátságot ápolt. A költői triász az eljövendő koroknak is remélhetőleg együtt, egy téren hirdeti majd a haza, a nép, az összetartozás nemes eszméit.

A költő-pap szobrát – melyet Holló Barnabás álmodott és formált meg – 1902. június 4-én leplezték le, majd 44 évig állt békés nyugalomban szemlélve az eljövendő korokat a vármegyeháza szomszédságában. A II. Világháborút követő szomorú időszak az ő emlékét is el szándékozott tiporni. 1946. november 16-án ledöntötték a szobrot talapzatáról. A műalkotás azonban nem semmisült meg, a múzeumban várta azt a napot, mely elindította hosszú útján. Azon az úton, minek végén visszatérhetett az őt megillető helyre - sajnos ez az út az irodalmi emlékezetben még nem érte el a végső stációt: Tompa Mihály személyének és munkásságának kellőképpen való megbecsülését. A szobor megújulását, régi fényének visszaszerzését Csütörtöki András szobrászművész tette lehetővé.

Az ünnepély megvalósítását hosszadalmas munka előzte meg, mely munka egyes részleteibe magam is segítségére lehettem a közösségnek. Így többek között a Tátra szálló dísztermében Máger Ágnes miskolci festőművész Tompa Mihály művei által ihletett festményeiből rendezett alkalmi kiállítás fogadásának előkészületi munkáiban vehettem részt.

Készülődés a Csillagház előttKéptartó állványok a Három Rózsa előttA díszteremRimaszombat látképe  a díszterem falánMunka közbenMáger Ágnes miskolci festőművész Tompa Mihály művei által ihletett festményeiMindenki kiveszi a részét a pakolásból, Czikó Dávid kollégámÉrkezés a térreGyülekeznek a megemlékezők a szobor előttGyülekeznek a megemlékezők a szobor előttA legifjabbak a TérenGyülekeznek a megemlékezők a szobor előttEgyre többen gyűlnek össze a megemlékezésrePetőfi Sándor szobra a térenPetőfi Sándor szobra a térenA Tompa Mihály Református Gimnázium tanulói is tisztelegtek névadójuk előttA szobor avatásának pillanataA szobor avatásának pillanataAz avatás pillanataA leleplezett szoborA koszorúzásFogadás a Tátra SzállóbanFt. Erdélyi Géza, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház nyugalmazott püspökeTompa Mihály felavatott szobra