A Petőfi Sándor Művelődési Egyesület geszti kirándulása
Ezen indíttatásból jött az ötlet, hogy hasznos és érdekes volna ellátogatni Tisza Kálmán egykori magyar miniszterelnök szülőfalujába – Gesztre azon személyeknek, akiknek szülőfaluja pedig nem más, mint Tiszakálmánfalva.
Az egyesület Vegyeskórusa, az Árvácska kézimunkacsoport valamennyi tagja, a Gubancoló tánccsoport, őket kísérő szüleik, az egyesület elnökségi, aktív tagjaival együtt november egy hűvös hajnalán múltidéző kirándulásra indult.
A kapcsolat a két település között már régebb óta fennáll, viszont eddig nem adódott lehetőség arra, hogy ilyen népes számú csoport látogasson Gesztre.
Az Arany János Általános Iskola igazgatónője – Brandtné Czirják Éva és a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke – Milánovity Ottília előzetes megbeszélései alapján egy tartalmas és feledhetetlen kirándulásban lehetett része a kiránduló közösségnek.
Az utazás egyik fontos célja volt az is, hogy a gesztiek is megismerhessék az egyesület tagjait, munkáját. A szívélyes fogadtatást és családias légkört a tiszakálmánfalviak a saját értékeik bemutatásával viszonozták.
Az érkezés első pillanataitól kezdve az összetartozás és a közös múlttal értelmezhető összeforrt jelen jellemezte az együtt töltött időt. Geszt település polgármestere – Brandt Krisztián, Brandtné Czirják Éva igazgatónő és Szabóné Nagy Erika tanárnő fogadták vendégeiket.
Geszt nevezetes helyeit, többek között a Tisza-kastélyt is bemutatták. Szabóné Nagy Erika tanárnő mesélt Tisza Kálmán miniszterelnök ott töltött éveiről és mindenki képzelőerejéhez mérten „láthatta” maga előtt Tisza Kálmán egy-egy tárgyalását, összejöveteleit, ráadásként az is kiderült, hogy Arany János is eltöltött egy bizonyos időszakot a geszti Tisza-kastély kertjében található kisházban, melyet mai állapotában szintén megtekinhettek az érdeklődők.
A délutáni órákban Geszt település lakossága és a meghívott vendégek előtt a Petőfi Sándor ME tartalmas bemutatkozással kedveskedett vendéglátóinak. Brandtné Czirják Éva igazgatónő köszöntötte az egybegyűlteket, vendégeket, a tiszakálmánfalvi egyesületet. Milánovity Ottília is háláját fejezte ki a lehetőségért és azért, hogy az általa vezetett közösség egy szeretetteljes közegbe látogathatott el.
A Gubancoló tánccsoport és leánykórus, melyekkel Budimlity Ármin és Mitru Barbara foglalkozik a Milánovits Tibor- Tanító bácsi által felkészített szavalók – Fincsúr Zsolt, Soós Viktór, Szávin Sztefán, Szilly Eszter, Juhász Tünde fogalmazása szülőfalujáról – Tiszakálmánfalváról, az egyesület Vegyeskórusának produkciója Pongó Lajos vezetésével, valamint a Mátyás Ágnes által szervezett Árvácska kézimunkacsoport kiállítása tanúsította munkájuk, együttműködésük, megmaradni vágyásuk erősségét.
Az esti órákban az iskola alapítványi bálján a Tiszakálmánfalváról odalátogatók is részt vettek és ott is bemutatták az otthonról vitt értékeiket, produkcióikat a népes közönségnek. Az utazás során a geszti református templomban az istentiszteleten közös imádkozásra adódott lehetőség, majd mindenki leróhatta tiszteletét a Tisza család kriptájánál.
A kirándulás szeretetteljes, családias légköre, a vendéglátók nyitottsága és hozzáállása – példaként szolgálhat valamennyiünk számára. Azok számára, akik egy nyelven mondták ki életük legelső szavát, akik ugyanazon a nyelven gondolkodnak, éreznek, akik ezen nyelv különbözőségeire, sokszínűségére pozitívan, értékként tekintenek, azok számára a határvonalak valóban csak térképen léteznek. Ezen határokon egymás kezét fogva, közösségként lépnek át és Otthonról, Haza jönnek.
Az utazás a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázati támogatásával valósulhatott meg.