Jelenlegi hely

Operaest Hertelendyfalván

Budapesti művészek jártak nálunk

/ Soós Bálint /
soos.balint képe
2025. március 29-én a hertelendyfalvi református templomban három kiváló művész lépett fel, köztük – nagy büszkeségemre – édesapám is. Újabb lehetőség adódott azok számára, akik szeretik a komolyzenét, de ami még ennél is fontosabb, megvalósult. Az eseményre eredetileg Karácsony előtt került volna sor, ám akkor betegség miatt el kellett halasztani. Szerencsére azonban ami késik, nem múlik.
kacsóh Pongrác "János vitéz" című daljátéka, Laborfalvi Soós Béla szólóénekébenNyári Zoltán különleges tenor hangjában is örömünket lelhettükBetegség miatt Nyári Zoltán a Magyar Állami Operaház énekművésze, Gábor Géza helyett érkezett, aki örömmel vállalta a fellépést

A jeles eseményen Neumark Zoltán zongoraművész, valamint Laborfalvi Soós Béla és Nyári Zoltán, a Magyar Állami Operaház énekművészei léptek fel. Édesapám, Laborfalvi Soós Béla mellett a Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Neumark Zoltánnal, a Haverim klezmer zenekar vezetőjével is különleges kapcsolatot ápolok, mivel a korábbi években növendéke lehettem.

Az énekórák során megtapasztaltam azt a fajta szeretetteljes zenei nevelést, amelyet tanár úr képvisel. Tudtam, hogy nagyszerű élményben lesz részünk, ha ő játszik a koncerten, hiszen zongoraművészként is komoly eredményeket ért el, sok magasan jegyzett énekessel foglalkozó tanári pályafutása mellett.

Mentorom, Lőcsei Ilona, a hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület titkára és édesapám kulcsszerepet vállaltak abban, hogy a szervezési folyamatok gördülékenyen haladjanak. Már az ősszel elkezdtük mindezt, mivel – ahogyan a bevezetőben már szerepelt – eredetileg karácsonyi meglepetésként szerettük volna megajándékozni az érdeklődőket.

Édesapám 1995 és 2001 között több neves ösztöndíjat is elnyert. Számos hazai és nemzetközi előadás közreműködője volt Angliától Ausztriáig, Lengyelországtól Portugáliáig. Olyan nemzetközi hírű karmesterekkel dolgozott együtt, mint Kocsis Zoltán, Vásáry Tamás, Kent Nagano, Medveczky Ádám, Michael Stern, Kovács János, Eötvös Péter vagy Eugen Kohn. Főbb szerepei – Rigoletto, Germont, Silvio és Tiborc – mellett a 2015/2016-os évadban Szokolay Sándor Hamlet című operájában, Claudius, a dán király szerepét is elénekelhette.

Az eredetileg Gábor Gézával, a Magyar Állami Operaház énekesével tervezett trióba – művész úr megbetegedése miatt – végül Nyári Zoltán kapott meghívást, aki nagy örömmel vállalkozott az utazásra és a fellépésre. Nyári Zoltán Jászai Mari-díjas színész, operaénekes, szinkronszínész. 1993-tól 1995-ig a kecskeméti Katona József Színház alkalmazásában volt, ezt követően 2001-ben a Budapesti Operett Színház társulatához szerződött, ahová vendégszereplőként 1996 óta járt.

Operaénekesként 1998-ban debütált a szolnoki Szigligeti Színházban, ahol Hoffmann szerepét alakította Offenbach Hoffmann meséi című művében, majd ezt követően 1999-ben Párizsba utazott, ahol részt vett egy drámakurzuson. A 2006-2007-es évadban a debreceni Csokonai Nemzeti Színház tagja volt. A 2004/2005-ös évadban az Operastúdió tagjának mondhatta magát, az Operaházban a Figaro házassága Don Basilio szerepében debütált és az elmúlt évtizedekben számos alkalommal láthattuk őt a színpadon.

Több hős és karaktertenor szerepben csodálhattuk énekesi és színészi tehetségét, többek között ő alakította Don Josét a Carmenben, V. Lászlót a Hunyadiban, Ottót a Bánk bánban, Tamino-t a Varázsfuvolában, Lenszkijt az Anyeginban, a legényt a Székely fonóban, Einsteint a Denevérben, Szergejt Sosztakovics művében, a Kisvárosi Lady Macbeth-ban, Narraboth-ot a Salome-ban, Lipitlottyot a Karnyónéban és Jim Mahoney-t a Mahhagony-ban.

Az operaest 18 órakor kezdődött, ahová ellátogattak magyar és más nemzetiségű érdeklődők egyaránt. Az előadás programja változatos volt, amelyben több műfaj is helyet kapott: az esten a magyar és az olasz opera mellett daljáték, ária, spirituálé, verbunkos, népi ének és operett részletek is elhangzottak.

A színes műsor, a műfajokban rejlő különféle kulturális hátterek, az összetartozás és egyenlőség érzését erősítették, ami nagy örömmel töltötte el a jelenlévőket. Különleges találkozások, emberi kapcsolatok alakultak ki azzal, hogy a művészek itt jártak nálunk.

A szeretet és a tenni vágyás bizonyossá tette ezen az alkalmon is, hogy jónak lenni jó, ezért a műsor végén nagy-nagy örömünkre bejelentették a csodálatos hírt, hogy jótékonysági céllal újra eljönnének hozzánk egy következő operakoncert keretében, a helyi református templom villanyhálózatának felújítását támogatva.

Nem is hinnénk, hogy egy operaelőadás mennyi lehetőséget kínál a jövőre nézve, akár egyéni, akár közösségi szinten.

Még egyszer nagyon köszönünk mindent!