Jelenlegi hely

VIII. Barcasági Gyermekfesztivál

Brassó – Négyfalu – Apáca – Fogaras

/ Simon Andrea Edit /
simon.andrea.edit2024 képe
Ha június, akkor gyermekfesztivál! Legalábbis a barcaságiak már hozzászoktak ehhez az elmúlt nyolc esztendő alatt. Kezdetben ugyan novemberbe szerveződött a fesztivál, ám az elmúlt években ez a színes eseménysorozat áttevődött a nyár elejére.
VIII. Barcasági GyermekfesztiválVIII. Barcasági GyermekfesztiválVIII. Barcasági GyermekfesztiválVIII. Barcasági Gyermekfesztivál

A 6 nap alatt 4 településen, 21 helyszínen 28 program, megszámlálhatatlanul sok gyerekmosoly – sőt még ennél is több, mert volt program, amit duplán kértek az oktatási intézményekben – ez a matematikai mérlege a VIII. Barcasági Gyermekfesztiválnak.       

Idén először kézműves és néptánc foglalkozást is vittünk ki Apácára. Onodi Attila ösztöndíjas társammal nagyon jó élményeket szereztünk az apácai gyerekek és pedagógusok révén.

A második nap már koncert is volt. A Veronaki Zenekar tagjai zenéltek a négyfalusi, majd az apácai – s másnap a brassói – gyerekeknek. A gyerekeket, fellépőket és a pedagógusokat Toró Tamás főszervező köszöntötte a színpadon. A háromtagú formáció fantasztikus hangulatot varázsolt a színpadokon. A Fonogram-díjas zenekart 2014-ben alapította Mogyoró Kornél és Tarján Veronika.

Veronika nagymamája a József Attila-díjas írónő, Varga Katalin. A nagyi gyerekirodalmi remekeit zenésítették meg. A Gőgös Gúnár Gedeon című könyvből két sikeres lemezünk is megjelent, Libabál és Kiugrott a gombóc címmel. Ezen dalok válogatásából hallhattak a barcasági gyermekek egy csokorral.

A másik koncertet a sepsiszentgyörgyi Ég-világ Zenekar adta. Ezek az interaktív zenei élmények a négyfalusi és a brassói gyermekek számára voltak örömteli események. Az együttes tagja jól megmozgatták az aprótalpúakat, miközben találkoztak egy medvével, akit megfogtak, majd megszelidítettek és megbarátkoztak vele. Mindezt zenével átszőtt játékos formában a kicsik legnagyobb örömére.

A bábszínház ezúttal is Fogarason volt. Idén a kolozsvári Keljfeljancsi Komédiás Kompánia mutatta be: Petőfi Sándor: János vitéz bábjátékát. Kovács Ildikó rendező a

halála előtt nem sokkal vetette papírra János Vitéz c. bábjáték forgatókönyvét, amely alapján a kolozsváriak eljátszották a művet.

Ez az alapja a játéknak, illetve a mindenkori legfontosabb instrukció, hogy „Tessék játszani!”.

Az egyszerű népi bölcsességek világához kitűnően igazodott és kiegészítette azt Simó Enikő vidám-vásári hangulatot árasztó bábserege.

Nem volt könnyű 45 percbe „zsúfolni” Petőfi Sándor János Vitézének 27 énekét, hogy ne átköltés legyen belőle, de sikerült. Mesemondás, képmutogatás, bábjáték keveredett úgy azon a péntek délutánon Fogarason, hogy a közönség is aktív résztvevője volt az előadásnak.

A legkisebbekről sem feledkeztünk meg. Dombay Imola mozgatta meg a babákat és a mamákat mondókákkal, játékokkal, csiklandozással, sétálással, dalokkal, versekkel.

A főprogramok mellett pedig a magyar oktatási intézményekbe vittünk ki kiscsoportos foglalkozásokat. A már említett kézműves és néptánc foglalkozásokon kívűl volt lehetősége a kisebbeknek Somodi Júlia alkotó-fejlesztő mesefoglalkozásán részt venni. Júlia személyiségével és meséjével elvarázsolta az óvodásokat. A nagyobbak számára méhes-mézes interaktív foglalkozást szerveztünk. Bíró Krisztina helyi méhész segítségével sok hasznos dolgot tanultak az iskolák a méhekről, a mézről – amelyet meg is kóstoltak -, és még saját gyertyát is készítettek méhviaszból.

A hat nap alatt jól elfáradtunk, de rengeteg szép emléket és visszajelzést kaptunk gyerekektől, pedagógusoktól, szülőktől és a fesztiválon fellépőktől, amikért hálásak vagyunk.

Köszönet a pedagógusoknak, a szülőknek és a programban tevékenyen résztvevőknek a közös élményekért.

A teljes program:

 

Kedd

9.00 óra: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel (Helyszín: Apáca, Apáczai Csere János Általános Iskola)

10.00 óra: Bőrkarkötő készítése Simon Andreával – (Helyszín: Apáca, Apáczai Csere János Általános Iskola)

 

Szerda

8.30: A Fonogram díjas Veronaki Zenekar koncertje: Gőgös Gúnár Gedeon (Helyszín: Négyfalu Multikulturális Központ)

9.00 óra: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel (Helyszín: brassói 13-as számú óvoda)

11.00 óra: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel  (Helyszín: brassói 2-es számú Általános Iskola) 

11.00:  Miért fontosak a méhek? –Mézes foglalkozás (Helyszín: Négyfalu, Moroianu Iskola – magyar tagozat)

12.00 óra: A Fonogram díjas Veronaki Zenekar koncertje: Gőgös Gúnár Gedeon (Helyszín: Apáca, Művelődési Ház)

 

 

Csütörtök

8.30 óra: Alkotó – fejlesztő mesefoglalkozás Somodi Júliával (Helyszín: Négyfalu – Bácsfalusi óvoda)

9.00 óra: A Fonogram díjas Veronaki Zenekar koncertje: Gőgös Gúnár Gedeon (Helyszín: Brassói Filharmónia)

9:30  Alkotó – fejlesztő mesefoglalkozás Somodi Júliával (Helyszín: Négyfalu, Zajzoni Rab István Óvoda)

10.00 óra:  Alkotó – fejlesztő mesefoglalkozás Somodi Júliával (Helyszín: Négyfalu, Zajzoni Rab István Óvoda)

 

Péntek

8.00 óra: Miért fontosak a méhek? –Mézes foglalkozás (Helyszín: Áprily Lajos Főgimnázium)

8.40: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel (Helyszín: brassói 25-ös sz. Óvoda)

10.00 óra: Miért fontosak a méhek? –Mézes foglalkozás (Helyszín: Brassó, 15-ös iskola)

11.00 óra: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel  (Helyszín: brassói 3-as sz. Óvoda)

11.00 óra: Mondóka-móka - Baba-mama foglalkozás Dombay Imolával (Helyszín: Brassó II. Református Egyházközség)

11.00 óra: Miért fontosak a méhek? –Mézes foglalkozás (Helyszín: Brassó, 15-ös iskola)  

17.00 óra: A kolozsvári Keljfeljancsi Komédiás Kompánia bemutatja: Petőfi Sándor: János vitéz c. bábjátékát (Helyszín: Fogaras – Református Egyházközség gyülekezeti terme)

17.00 óra: Kézműves foglalkozás - bőr kulcstartó készítése Simon Andreával (Helyszín: Brassó II Újvárosi Református Egyházközség)

 

Hétfő

9.00 óra:  Alkotó – fejlesztő mesefoglalkozás Somodi Júliával (Helyszín: brassói 11-es számú óvoda)

9.00 óra: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel (Helyszín: brassói 29-es számú óvoda)

9.30: A Medve nem játék - az Ég-világ Zenekar interaktív gyermekkoncertje (Helyszín: Négyfalu, Négyfalu, Zajzoni Rab István Középiskola tornaterme)

11.00 óra: A Medve nem játék - az Ég-világ Zenekar interaktív gyermekkoncertje (Helyszín: Négyfalu, Zajzoni Rab István Középiskola tornaterme)

11.00 óra: Alkotó – fejlesztő mesefoglalkozás Somodi Júliával (Helyszín: brassói 28-as sz. Óvoda)

 

Kedd

9. 00 óra: A Medve nem játék - az Ég-világ Zenekar interaktív gyermekkoncertje (Helyszín: Brassó II. Újvárosi Református Egyházközség gyülekezeti terme)

9.00 óra: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel (Helyszín: Négyfalu – Csernátfalusi óvoda)

10.15: A Medve nem játék - az Ég-világ Zenekar interaktív gyermekkoncertje (Helyszín: Brassó II. Újvárosi Református Egyházközség gyülekezeti terme)

10.30: Néptánc foglalkozás Onodi Attila néptánc művésszel (Helyszín: Négyfalu – Hosszúfalusi óvoda)