Jelenlegi hely

Itt volt a farsang, állt a bál

A farsangi időszak Segesváron

/ Székely Anna /
szekely.anna képe
A farsangi ünnepkör a vízkereszttől hamvazószerdáig tartó időszak. A lármázás, a zajongás, a vidám ünnepek jellemzik, ezeken sokszor jelmezekbe ötöznek, álarc mögé bújnak a résztvevők. A segesvári gyerekeknek több alkalommal is lehetőségük volt arra, hogy a megszokottól eltérően öltözzenek, mulassanak, játsszanak, és együtt legyenek barátaikkal, szüleikkel.

Február 9-én maszkabált tartottunk az Aurel Mosora Állami Gimnázium kisiskolásai számára (nulladiktól negyedik osztályosokig), a segesvári 85. Apor Vilmos Cserkészcsapat és a Sinapis Egyesület közreműködésével a Gaudeamus Ház nagytermében. Az általános iskola tanítónőivel, valamint a cserkészcsapat vezetőjével kosaras bált szerveztünk a kicsiknek és nagyoknak. A rendezvényre farsangi fánkot készítettünk, teával kínáltuk a gyerekeket, illetve forralt borral a felnőtteket. A programban arcfestés, szülő-gyerek játék, jelmezes felvonulás, minidiszkó és tombolahúzás szerepelt. A kicsik ötletes jelmezeikért „leg-leg” okleveleket kaptak, sőt még a családi jelmezesek is jutalomban részesültek. Az eseményen a cserkészcsapat által készített kisze bábút is bemutattuk a gyermekeknek. Az eredeti ötletünk az volt, hogy a Gaudeamus ház udvarán el is égetjük, ahogyan azt szokás, azonban úgy döntöttünk, hogy inkább meghagyjuk „Jóskát” a következő évekre. Így csak jelképesen, „haj kisze, haj” kiáltások kíséretében temettük el a telet.

A farsangi időszak sem maradhatott táncház nélkül: a Farsang farka elnevezésű táncházat február 20-án rendeztük meg. Az eseménynek szintén a Gaudeamus Alapítvány adott otthont. A gyermekek népmesehősökként, magyar történelmi vagy irodalmi figuráknak öltözve jelentek meg. A jelmezbemutató után Kincses Olga néptánc tanárnő táncoltatta meg a gyerekeket, a szülők nézőként végig jelen lehettek. Így amolyan nyílt óraként belepillanthattak abba, hogy miképp zajlik egy néptáncóra a kicsi iskolásoknál. A program kiegészült kézműves foglalkozással, ahol maszkokat, álarcokat készítettünk. A gyerekek megkóstolhatták a hagyományos cukros törökbúzát, cukrozott főtt kukoricát, mely sajátosan környékbeli farsangi eledel.