Jelenlegi hely

Főzőverseny - Kirváj ünnepének a része

/ Gál Veronika /
gal.veronika képe
A hertelendyfalvi református gyülekezet évi rendszerességgel szeptember utolsó hétvégéjén kétnapos ünnepi rendezvénnyel emlékezik meg az 1902-ben épült legdélibb délvidéki református templom felszentelésének évfordulójáról.

A kétnapos eseménysorozat  - Kirváj elnevezéssel -   2007 óta minden évben pörköltfőző versennyel indul. A délelőtti órákban elkészített pörkölteket egy közös bográcsba teszik, amelyet az esti bálon résztvevők közösen a meghívott, határon túli vendégekkel elfogyasztanak. 

A tavalyi és az idei  bográcsfőző versenyre Nemcsek Klaudia egy-egy gyerekcsoporttal nevezett be. Az ő segítségével készült bográcsban ízletes marhapörkölt

   

     

Klaudia több éve tagja a hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület hagyományőrző csoportjának. A családja, munkája mellett aktívan részt vesz a közösségi életben, önkéntesen feladatokat vállal és végez el, elsősorban a székely-magyar szokások, hagyományok ápolásában, valamint a gyerekekkel való délutáni foglalkozásokon. 

              

A Klaudia általa készített ételek receptjei – bográcsos marhapörkölt, ajvár- a következő sorokban olvashatók.

       

1. Bográcsos marhapörkölt

Az alábbi módon készíthető a vegyes pörkölt is, marha- és sertéshús használatával. A megadott mennyiségek a személyek számától függően változtathatók. A Hertelendyfalván készült pörkölt sajátos, különleges ízletességét a nagyobb mennyiségű hagyma használat és a fűszerezés adja. 

         

Elkészítési idő: 2 h előkészítés és 4 h főzés

Hozzávalók:

15-20 adagra
5 kg marhahús
2 kg hagyma
2 gerezd fokhagyma
20 dkg házi sertészsír
kb. 5 dkg pirospaprika
1 db nagy sárgarépa
1 db nagy friss piros paprika
só ízlés szerint
őrölt bors ízlés szerint
1 kanál csípős ajvár

Elkészítés:

A megtisztított hagymát apróra vágjuk. A zsírt a bográcsban felmelegítjük, amikor felforrósodott beleöntjük a hagymát, és szép üvegesre dinszteljük. Dinsztelés közben, hogy ne égjen meg, időnként kevés vizet öntünk rá. Amíg a hagyma készül, a húst kockára vágjuk. Amikor a hagyma kezd üvegesedni, és állaga kásás lesz, az összes húst a bográcsba tehetjük. A húst forgatjuk a hagymás zsíron, míg szépen kifehéredik. Vizet egyáltalán nem adunk hozzá! Beletesszük a sárgarépát, friss paprikát, melyeket főzés után egészben kiveszünk az ételből. Közepes tűzön addig főzzük, amíg nem kezd el forrni. Pár percenként megforgatjuk a bográcsot és ritkán kevergetjük meg a húst, hogy ne törjük össze. Forrás után rátesszük az apróra vágott fokhagymát, rászórjuk a sót és az őrölt borsot. A főzés felénél hozzáadjuk a többi fűszert: az ajvárt és a pirospaprikát, amelyeket egy kevés vízzel jól összekeverünk. Főzés közben megkóstoljuk a levet, illetve húst, ha sótlan, akkor még sóval ízesítjük. Ha a pörköltünk színe fakó, akkor adhatunk hozzá még pirospaprikát is. Fűszerezés után lassú tűzön puhára főzzük a húst.

Köretként a marhapörkölthöz adhatunk főtt tésztát, málét (puliszkát) vagy simán friss kenyérrel is fogyasztható. A friss káposztasaláta kitűnően illik hozzá savanyúságként.

A fenti módon leírt sima pörkölt receptjéből kevés változtatással két másik étel is elkészíthető, amelyek Hertelendyfalván a gulás, illetve a krumpli paprikás nevet viselik:

Gulás

Az pörkölt alapjához vizet adunk, azaz a dinsztelt hagymához hozzáadott húst felöntjük vízzel. Amikor félig elkészül az étel, szaggatott tésztát (galuska, csipetke, nokedli) adunk hozzá és a hússal együtt tovább főzzük. A szaggatott tészta hasonlóan a nokedlihez, lisztből, tojásból és sóból készül.

Krumpli paprikás

A ízzel felengedett húshoz hosszúkásra vágott krumplit adunk. 

2. Ajvár – paprikával és paradicsommal

Az Balkánon elterjedt finom ízű és sokoldalú, népszerű zöldségkrém bizonyos források szerint szerb eredetű, de a neve török szóból származik. Az eredeti receptek szerint faszén parázson sütik meg a hozzávaló zöldségeket, a paprikát (lehet  piros kápia paprika,  paradicsompaprika), a padlizsánt. Ezáltal kapja a jellegzetes füstös ízét. Fokhagymát, olajat, sót és borsot, esetleg ecetet is adnak hozzá. A paprikától függően lehet édes vagy csípős is. Húsok, sült zöldségek mellé ajánlott, de ízesítésre  is alkalmas vagy önálló ételként is fogyasztható. Az ajvár az erdélyi zakuszkához hasonló készítmény. Hasonlóan a zakuszkához az ajvárnak is rengeteg ízváltozata van, minden háziasszony másképp készíti, fűszerezi.

Az alábbi ajvár kitűnő ízű, használható fűszerként, sültekhez – húshoz, zöldségekhez -, de simán kenyérrel is fogyasztható

         

Elkészítési idő: 3 óra, 1 óra előkészítés és 2 óra főzés

Hozzávalók:

3 db 800 g-os befőttes üveghez
5 kg (piros kápia paprika)
1 l  főtt paradicsom (paradicsomlé)
2 dl olaj
1 fej hagyma

Elkészítés:  

A paprikát  sütőben vagy tűzhelyen megsütjük, majd meghámozzuk, megtisztítjuk és ledaráljuk. Az apróra vágott hagymát olajon üvegesre dinszteljük, és hozzáadjuk a paprikát és paradicsomlevet. Addig főzzük, amíg sűrű lesz. Ha csípősen szeretnénk, akkor 3 darab csípős paprikát is sütünk és darálunk bele. Főzés után üvegekbe öntjük, és nem zárjuk le. Az üvegeket tepsibe helyezzük, és az előmelegített sütőben addig tartjuk, amíg az ajvár teteje barnás lesz és képződik egy vékony réteg, amely lezárja az üveg tartalmát. Az üvegeket a sütőben hagyjuk kihűlni és másnap zárjuk le.

Jó étvágyat!